Start

Historia serialu

Załoga czołgu

Informacje o czołgu T-34/85

Autorzy filmu


 

 

 

Załoga czołgu
Olgierd Jarosz, Olgierd – dowódca czołgu, w cywilu meteorolog, najbardziej charyzmatyczna postać filmu, poległ na końcu pierwszej części serialu, na Pomorzu, niedaleko Gdyni, opłakiwany przez widzów rzęsistymi łzami, pojawia się na moment załodze jako zjawa w zdobytym Berlinie – w tej roli wystąpił Roman Wilhelmi (w książkowym pierwowzorze postać ta występuje jako Rosjanin lub Ukrainiec nazwiskiem Wasyl Semen).
Gustaw Jeleń, Gustlik – ładowniczy czołgu, najsilniejszy w załodze, wielokrotnie popisujący się swoją niemal nadludzką siłą, a kilka razy ratujący swoją tężyzną życie całej załodze, Ślązak z Ustronia (Śląsk Cieszyński) mówiący typową śląską gwarą; przed okresem opisywanym w filmie siłą wcielony do niemieckich wojsk pancernych, skąd uciekł do Rosjan uprowadzając czołg, w którym był, razem z jego załogą – w tej roli wystąpił Franciszek Pieczka.
Grigorij Saakaszwili, Grześ – czołgowy kierowca-mechanik, Gruzin z charakterystycznym wąsikiem – w tej roli wystąpił Włodzimierz Press.
Jan Kos, Janek – strzelec-radiotelegrafista, a po śmierci Olgierda dowódca czołgu, gdańszczanin, najmłodszy w załodze, jego ojciec walczył na Westerplatte, Janek przez połowę filmu szuka ojca, odnajdując go w końcu nad samym Bałtykiem – w tej roli wystąpił Janusz Gajos.
  Tomasz Czereśniak, Tomuś, Tomek – strzelec-radiotelegrafista czołgu, pochodzi ze wsi Studzianki, dołącza do załogi na Pomorzu, bardzo przywiązany do swojego chłopskiego pochodzenia – w tej roli wystąpił Wiesław Gołas.
 

i

Szarik-owczarek niemiecki, który należał do Janka i został mu podarowany przez Starego w pierwszym odcinku. Szarik odznaczał się inteligencją i odwagą. Wielokrotnie uratował załogę "Rudego" przed niechybną śmiercią.